Na kraju trećeg kvartala 2012. godine, javni dug u Crnoj Gori iznosi 51,3 odsto bruto društvenog proizvoda BDP. Iz Vlade je saopšteno da je ovaj nivo još uvijek umjeren, značajno manji od prosjeka u EU (90 odsto BDP-a) i u okvirima je Mastritskih kriterijuma. Objašnjeno je da je povećanje duga bila neizbježna posljedica pogoršanih ekonomskih i fiskalnih perfomansi, a ne rezultat autonomne odluke. U periodu 2010-2012. godine otplatili smo preko 650 miliona eura javnog duga. U cilju smanjenja fiskalne izloženosti, a time jačanja kredibiliteta i stabilnosti, novi nacrt Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti predviđa bliža pravila kada je javni dug u pitanju. Nacrtom ovog zakona, gornji limit zaduženosti države utvrđen je na nivou od 30 odsto BDP-a, znatno manjem nego što je to predviđeno zahtjevima EU, odnosno Paktom za stabilnost i rast.
Na kraju trećeg kvartala 2012. godine, javni dug u Crnoj Gori iznosi 51,3 odsto bruto društvenog proizvoda BDP. Iz Vlade je saopšteno da je ovaj nivo još uvijek umjeren, značajno manji od prosjeka u EU (90 odsto BDP-a) i u okvirima je Mastritskih kriterijuma.
Objašnjeno je da je povećanje duga bila neizbježna posljedica pogoršanih ekonomskih i fiskalnih perfomansi, a ne rezultat autonomne odluke.
"U periodu 2010-2012. godine otplatili smo preko 650 miliona eura javnog duga", saopšteno je iz Vlade.
Dalje se dodaje da u cilju smanjenja fiskalne izloženosti, a time jačanja kredibiliteta i stabilnosti, novi nacrt Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti predviđa bliža pravila kada je javni dug u pitanju.
"Nacrtom ovog zakona, gornji limit zaduženosti države utvrđen je na nivou od 30 odsto BDP-a, znatno manjem nego što je to predviđeno zahtjevima EU, odnosno Paktom za stabilnost i rast", ističu iz Vlade.
Iz Vladinog Biroa za odnose s javnošću ističu da su u situaciji teških ekonomskih uslova sačuvali razvojnu komponenta budžeta, pa ukupno ulaganje u infrastrukturu za period 2007-2012. godine, uključujući i budžete lokalne samouprave, iznosi 1.663 miliona eura, što čini 102,65 odsto trenutnog državnog duga.
Od 2009. godine smanjena je javna potrošnju za 380 miliona eura, što procentualno predstavlja jedno od najvećih smanjivanja javne potrošnje u Evropi.
"Teret smanjivanja javne potrošnje nije išao na korisnike penzionih i socijalnih davanja. Uprkos izazovima sa kojima se budžet suočava, nismo pribjegli povećanju stopa glavnih poreskih oblika. Naš poreski sistem je među najkonkurentnijim u regionu – sa najnižom stopom PDV-a u regionu i među najnižima u Evropi", podsjećaju iz Vlade.
Dodaju da je danas manje registrovanih nezaposlenih na Zavodu za zaposljavanje, a i stopa zaposlenosti je veća, nego prije nekoliko godina.
U situaciji teške ekonomske krize, sve budžetske obaveze, isplatu plata, penzija, socijalnih davanja i međunarodna plaćanja, Vlada izvršava redovno i bez kašnjenja, što u ovim okolnostima nisu uspjeli mnogo veće i razvijenije države.
"U situaciji dok države razvijene Evrope bankrotiraju, a u skoro svim zemljama u okruženju je recesija, Crna Gora ostvaruje blagi ekonomski rast, a prošle godine je bila među rijetkim državama u Evropi i svijetu koje su ostvarile rast od 3,2 odsto", aglašeno je iz Vlade.
"Riješili smo i začajan broj pitanja koja se tiču društvenih tema, kakva su položaj potomaka nekadašnje dinastije Petrović, kompromisom riješili pitanje nastavnog jezika, utrli put objedinjavanju naučnih potencijala, kao i rješavanju pitanja položaja vjerskih zajednica u Crnoj Gori", navode iz Vlade.
U oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije ukupna vrijednost privremeno oduzete imovine iznosi oko 40 miliona eura, što je dva odsto BDP-a. U 2011. godini, Crna Gora je imala najnižu stopu kriminala u Evropi (10 krivičnih djela na 1 000 stanovnika).
Vlada Crne Gore je u prethodnom mandatu, otvaranjem pregovora sa EU, kao i dobijanjem ohrabrenja sa samita u Čikagu za nastavak reformi iz evroatlantske agende, te ostvarivanjem članstva u Svjetsku trgovinsku organizaciju, realizovala najznačajnije aktivnosti iz spoljnopolitičke agende i trasirala put za predstojeće integracione faze.
"Podsjećamo da je ovo jedina Vlada u regionu i Evropi koja je zadržala povjerenje građanja, uprkos objektivno teškim okolnostima uzrokovanim ekonomskom krizom", stoji u saopštenju Vlade.